czwartek, 26 stycznia 2017

BADANIA GENETYCZNE

Cześć! 

Jakiś czas temu dodałam zdjęcie na mój profil na instagramie, gdzie poinformowałam Was, że zrobiłam badania genetyczne - GENOdiagDIETA. Odbyły się one w laboratorium sieci diagnostyka, a na wynik musiałam oczekiwać ok. 4 tygodnie. Z racji, że po drodze były święta i inne niespodziewane wyjazdy post nieco uległ opóźnieniu, ale myślę że mi to wybaczycie :P. 
Na cały zestaw ww. badań składają się trzy pakiety badań genetycznych - oceniających polimorfizmy genów wpływających na metabolizm węglowodanów i tłuszczów, odpowiadających za tolerancję składników żywieniowych takich jak np. laktoza, alkohol, kawa, sól oraz genów związanych ze zwalczaniem przez organizm wolnych rodników i metabolizmem witamin.


Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę laboratorium sieci diagnostyka - w każdym większym mieście znajduje się oddział, w którym można wykonać badania.


Badanie polega jedynie na pobraniu krwi, więc nie macie się czego obawiać ;-). 


WSTĘP 


Na początku przedstawione są informacje ogólne, czym jest nutrigenetyka, jaka jest metoda badawcza GENOdiagDIETY oraz jak czytać raport z badania. 


WYNIKI BADAŃ 


Wyniki otrzymałam w formie "książki", w której opisany jest wasz profil nutrigenetyczny, a także wskazania do stosowania odpowiedniej diety. Wszystko jest opisane w miarę łatwym językiem, dostępnym dla każdego, a jeżeli coś jest niejasne - na końcu "książki" znajduje się słowniczek, w którym znajdziecie wyjaśnienia nieco bardziej naukowych i trudniejszych zwrotów. 


Wyniki badania są w formie graficznej, dzięki czemu łatwiej jest wszystko zrozumieć. Do nich dołączone są komentarze, co oznacza dany wynik.


INDYWIDUALNE ZALECENIA DIETETYCZNE


Składają się na nie istotne wskazówki, które dotyczą zaleceń dietetycznych zgodnych z profilem analizy genetycznej. Znajdują się konkretne wskazania dotyczące grup składników pokarmowych, które należy spożywać, a także w jakich proporcjach. Jako dodatek znajduję się również informacja o ewentualnej suplementacji, jeżeli taka jest w waszym przypadku wskazana.


PODSTAWOWE INFORMACJE O GENACH 


Jest to część, w której znajdziecie informacje na temat badanych genów. Dowiecie się m.in. jakie związki chemiczne są przez nie kodowane, jaka jest ich funkcja biologiczna, jak polimorfizmy wpływają na ich działanie, a przez to jak przekładają się na zaburzenia metaboliczne. 


GENY METABOLIZMU WITAMIN I ANTYOKSYDANTÓW 


Bardzo się cieszę, że znalazł się również taki element w tych badaniach. Dowiedziałam się dzięki temu m.in., że wykazano polimorfizm w obu allelach badanego obszaru genu VDR, co może wpływać na strukturę receptora VDR, a tym samym na przyswajanie witaminy D. Niektóre nazwy mogą wydawać się trudne dla osób, które nigdy nie miały styczności z językiem medycznym, jednak koniec z końców, jest wszystko dokładnie wyjaśnione. 


Kolejnym badaniem jakie wykonam będzie na pewno poziom witaminy D w organizmie, zobaczymy czy suplementacja jest odpowiednio dobrana, czy jednak dawkę trzeba zwiększyć, ze względu na gorszą przyswajalność witaminy. NIETOLERANCJA LAKTOZY Jednym z badań było również badanie nietolerancji laktozy. Z moich wyników wychodzi na to, że nie mam problemu z nietolerancją laktozy, jednak ja rezygnuje z nabiału ze względu na to, w jaki sposób obecnie jest wytwarzany. Przemysłowy nabiał to już nie to samo, co jadły nasze babcie. Jeżeli ktoś wie gdzie dostanę taki 100% swojski twarożek, to chętnie przygarnę ;-).


METABOLIZM TŁUSZCZÓW 


Dowiedziałam się również, że mój organizm średnio (a nawet słabo) radzi sobie z trawieniem tłuszczów. Nie są polecane mi diety bogate w tłuszcz i ubogie w węglowodany. Nie ma znaczenia czy chodzi o tłuszcze "zdrowe", czy te gorszej jakości. Tłuszcze ogółem nie są sprawnie metabolizowane. Autorzy zaznaczają również jakie diety nie są mi polecane,. np. dieta Dukana.


Nigdy jakoś bardzo nie schodziłam z ilością węglowodanów w diecie, jednak nie miałam ich na wysokim poziomie. Od czasu, kiedy odebrałam wyniki, zwiększyłam ich poziom w diecie.


Czy polecam? 


Każde badania są warte uwagi. Tego typu badania robi się raz. Moim zdaniem warto zainwestować i dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. Szczególnie polecam osobom, które mają jakieś problemy np. ze zrzuceniem wagi, pogorszonym samopoczuciem itd. Często szukamy rozwiązań w niepotrzebnych wspomagaczach, suplementach, a problem leży gdzieś znacznie głębiej. 


Jak wiadomo badania do najtańszych nie należą. Jednak ja zawsze mówię, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zawsze lepiej wiedzieć wcześniej czy coś w organizmie jest nie tak jak powinno, niż później leczyć skutki złego postępowania. 


Przedstawiłam Wam tutaj tylko kilka stron z książki, kilka wyników badań, bo cała książka jest naprawdę obszerna. Jest ona podstawą do ułożenia idealnej diety pod wasze wyniki. Znalazły się w niej jeszcze badania dotyczące m.in. genu otyłości, metabolizm kofeiny, wrażliwość na sól, metabolizm alkoholu, analiza genetyczna celiakii, metabolizm kwasu foliowego, enzymy antyoksydacyjne. Jest to ogrom wiadomości, które do tej pory analizuję i czytam, dowiaduję się i zaczynam stosować się do zaleconych rad. Mam nadzieję, że to wszystko wyjdzie mi na dobre! :) 


Buziaki,
Patrycja:)


5 komentarzy:

 1. Ile zapłaciłaś za badania ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Badania wykonałam we współpracy z laboratorium diagnostyka. Myślę że więcej informacje znajdziecie na stronie lub dzwoniąc bezpośrednio do laboratorium :)

   Usuń
 2. Dołączam się do pytania.. w jakiej cenie takie badania ?:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam że pełne badanie 3 etapowe kolo 2 tyś zł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dowiadywałam się i bezpośrednio zamawiając przez stronę http://genodiagdieta.pl/ jest taniej niż w placówce. Dodatkowo można ubiegać się o rabat więc chyba warto, tym bardziej że nie trzeba stać w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram @FIT_PATKA